Translate

2013/08/21

Nature in the city

Tworzenie zielonych skwerów czy parków w mieście jest bardzo ważne ale również bardzo trudne jest to zadanie dla projektanta. Nie ma on wtedy do czynienia z wymaganiami i oczekiwaniami danego klienta. W mieście te zadanie jest o wiele cięższe, ponieważ musi w sposób idealny połączyć ze sobą architekturę - jej masywność, charakter i formę z lekkością, różnorodnością i zmiennością roślin. Ważnym czynnikiem poza roślinami jest również mała architektura, ścieżki, oświetlenie czy nawet kosze na śmieci. 
To zadanie powinno być powierzane najlepszym projektantom, by nie dopuścić do zachwiania równowagi, która powinna być zachowana pomiędzy architekturą a zielenią.  
Kilka lat temu w Nowym Jorku powstał bardzo ciekawy projekt. Otóż postanowiono zabytkową linię kolejową służącą do transportu towarowego, przekształcić w publiczny park - High Line. Mierzy on długość ponad 2 kilometrów i znajduje się 9 metrów nad ulicami miasta. Do tego ogromnego i bardzo trudnego projektu, zaproszono wielkich projektantów - Diller Scofidio + Renfro, Corner James i Piet Oudolf, którego twórczość nie jest mi obca. 
Dla mnie już sama idea zasługuje na wielki podziw i szacunek dla projektantów i mieszkańców miasta, którzy nie chcieli dopuścić aby torowisko zostało przeznaczone do rozbiórki. Powstawanie i realizacja takiego projektu uświadamia mnie o niewyobrażalnym talencie, wielkiej wyobraźni i odwadze tych projektantów.     


Kompozycje, które stworzył Piet Oudolf, nawiązują do roślinności, która wychowała się samoistnie na nieużywanych torach. Można więc rzec, że sama natura podpowiedziała jak to miejsce powinno wyglądać i Piet doskonale odczytał te znaki.
Wykorzystano w tej długiej promenadzie ponad 200 gatunków roślin, które można spotkać na dzikich łąkach. W niektórych miejscach postanowiono pozostawić torowiska, które zostały obsadzone roślinami. Użyto również bardzo drogocennych materiałów jak granit czy drewno egzotyczne. 

Dobór roślin sprawia wrażenie przypadkowości, z czym wielu projektantów sobie po prostu nie radzi. Potrzeba tutaj naprawdę odpowiedniego wyczucia i wielkiej konsekwencji.
Promenada jest podzielona na kilka tematycznych części. Tą tematyką są kolory kwiatów roślin. Mamy kompozycje w kolorach żółci, bieli, fioletu czy pomarańczu. Wszystkie te kompozycje niezauważalnie wręcz się ze sobą przenikają. Dzięki zastosowaniu traw, bylin, krzewów i drzew, promenada jest ozdobna przez cały rok. Czyli jednak można stworzyć bardzo ciekawe kompozycje, które będą zdobiły nasz ogród nawet zimą bez użycia roślin iglastych. Z resztą wprowadziłyby one tego założenia pewną sztuczność oraz monotonność.
Możemy zauważyć, że rośliny sadzone są w dużych grupach, dzięki czemu są bardziej wyeksponowane a gdy byłyby sadzone pojedynczo czy w małych ilościach mogłyby się po prostu zatracić wśród innych roślin, tracąc na swych walorach. Pomimo, że sadzone są w dużych skupiskach, ich wzajemnie przenikanie się wprowadza do kompozycji poczucie swobody oraz przypadkowości.Warto zwrócić uwagę również na ciekawie wykonaną ścieżkę wzdłuż promenady. Otóż powstała ona z granitowych płyt, które biegnąć równolegle do promenady wprowadza dynamizm oraz optycznie ją wydłuża. W poniektórych miejscach swojego biegu, ścieżka została tak ułożona, że dosłownie przenika się roślinnymi kompozycjami. Nie biegnie ona również regularnie, co sprawia wrażenie tajemniczości, ruchu, dzięki czemu spacer po takiej ścieżce nie bywa monotonny.
Po zapoznaniu się z tym bardzo ciekawym projektem, niesamowitymi kompozycjami i powstałą spójnością pomiędzy zielenią a miastem, która nie wątpliwie udała się projektantom, zapragnąłem kolejnego celu w życiu, by móc odwiedzić to niesamowite miejsce oraz chciałbym nabyć wiarę w to, że i w naszym kraju znajdą się ludzie odważni i kompetentni, by i u nas mogły powstawać takie projekty. 

Pełna lista roślin wraz z ich zdjęciami, które zastosowano w tym projekcie, znajdziecie TUTAJ.

Rośliny najbardziej znane, zastosowane w projekcie.Stipa tenuissima (Ostnica cieniutka); Salvia nemorosa 'Rhapsody in Blue' (Szałwia omszona); Betula populifolia 'Whitespire' (Brzoza topololistna); Echinacea purpurea 'Vintage Wine' (Jeżówka purpurowa); Rhus typhina (Sumak octowiec); Rhus typhina 'Laciniata'; Panicum virgatum 'Shenandoah' (Proso rózgowe); Acer triflorum (Klon trójkwiatowy); Sedum 'Matrona' (Rozchodnik); Sedum telephium 'Red Cauli' (Rozchodnik wielki); Allium sphaerocephalon (Czosnek główkowaty); Liatris pycnostachya (Liatra grubokłosowa); Liatris spicata (Liatra kłosowa); Rudbeckia subtomentosa (Rudbekia); Geranium sanguineum 'Max Frei' (Bodziszek czerwony); Iris fulva (Irys); Iris sibirica 'Steve' (Irys syberyjski); Helenium x 'Rubinzwerg' (Dzielżan); Euphorbia corollata (Wilczomlecz); Eryngium yuccifolium (Mikołajek jukolistny); Phlox pilosa 'Lavender Cloud' (Floks); Festuca mairei (Kostrzewa Maire'a); Dianthus carthusianorum (Goździk kartuzek); Rosa glauca (Róża czerwonawa); Rosa virginiana (Róża wirgińska); Astilbe chinensis 'Visions in Pink' (Tawułka chińska)  
Moja propozycja na rabatę inspirowaną stylem Piet Oudolf, z roślin dostępnych w naszym kraju.
Wszystkie zastosowane rośliny w mojej kompozycji, zostały również użyte w projekcie Piet Oudolf. Ja postanowiłem połączyć razem ze sobą Liatris spicata, Rudbeckia subtomentosa i Achillea filipendulina. Rudbeckia subtomentosa można zastąpić również Echinacea purpurea (Jeżówka purpurowa) - odmiany o kwiatach różowych i białych oraz Helenium (Dzielżan).


Roślinność: 

Achillea filipendulina 'Parker's Variety' (Krwawnik wiązówkowaty)
Rudbeckia subtomentosa (Rudbekia nibykutnerowata)
Liatris spicata (Liatra kłosowa)
Molinia caerulea 'Moorhexe' (Trzęślica modra)
Calamagrostis brachytricha (Trzcinnik krótkowłosy)


Źródła:
http://www.formmag.net/michael-webb/2011/6/3/book-review-landscapes-in-landscapes.html
http://www.land8.net/blog/2011/07/06/a-walk-through-high-line-section-2/jamescorner_highline2/
http://www.thehighline.org/galleries/images/high-line-park
http://www.thehighline.org/galleries/images/high-line-flickr-pool?page=6
http://www.thehighline.org/galleries/images/design-slideshow-2008
http://dreamofacity.com/2012/01/20/dream-of-a-city-2011-summer-%E5%A4%8F/
http://www.gardenbytes.com/2009_06_01_archive.html