Translate

2013/07/28

Rest of nature

Jedną z najważniejszych funkcji jakie pełnić ma ogród, to wypoczynek i relaks, który w dzisiejszym świecie jest wyznacznikiem dobrze zaprojektowanego ogrodu. Dlatego tworząc samemu swój ogród, nie zapomnijmy o miejscu w ogrodzie, w których stworzymy chociażby mały kącik na chwilę relaksu i 
westchnień. 
Zatem ogród, który opiszę w dzisiejszym poście, w swoim przesłaniu, ma ukazać idealne miejsce do wypoczynku, pośród zieleni. Jo Thompson, bo tak nazywa się projektantka analizowanego ogrodu, doskonale pokazała jak powinno takie miejsce wyglądać. Większość z nas myśląc o wypoczynku w ogrodzie, wyobraża sobie niewielki kąt, gdzieś na uboczu ogrodu, z leżakiem czy kompletem krzeseł wraz ze stolikiem do kawy. To jednak ma najmniejszy wpływ na to jak będziemy mogli odpocząć i w pełni wyciszyć swój organizm, by nabrać sił. Otóż najważniejszym aspektem dobrego wypoczynku jest oddziaływanie na nas wszystkiego, to co nas otacza, czyli OGRÓD. Kolory kwiatów i liści, ich formy czy materiały użyte w ogrodzie, decydują za to, jak nasz organizm będzie odbierał i reagował na bodźce. 
Kolory kwiatów czy liści są bardzo ważnych czynnikiem, który może na nas działać pobudzająco lub odprężać i relaksować. Otóż niebieski, biały czy fiolet, zwane kolorami zimnymi działają uspokajająco i dają poczucie świeżości, natomiast czerwień, żółć i pomarańcz, zwane kolorami ciepłymi, ożywiają i pobudzają.
Tak więc w miejscu w którym chcemy się w pełni odprężyć stosujmy rośliny o kwiatach niebieskich czy różowych, trawy ozdobne, które swym szumem będą nas uspokajać czy postawić niewielką kaskadę, fontannę, przy której będziemy mogli miło odpocząć.  

Jo Thompson - Chelsea Flower Show 2012


Kolory, które sprzyjają dobremu wypoczynkowi, w sposób idealny zastosowała Jo Thompson w swoim ogrodzie. Niebieski, biel i delikatny róż, pomimo swych zróżnicowanych barw, wręcz wtapiają się z zielonymi liśćmi bylin i krzewów w jedną, spójną całość. Kwiatostany Anthriscus sylvestris czy Gillenia trifoliata dodają do ogrodu zwiewności i delikatności. Zastosowanie natomiast roślin o zdecydowanych i dużych kwiatach, niepotrzebnie przyciągałyby nasz wzrok i zakłócały wypoczynek. 
Centralnym punktem tego ogrodu jest niewątpliwie camping, który każdemu zapewne kojarzy się z podróżowaniem w poszukiwaniu pięknych krajobrazów i wypoczynku pośród nich. W ogrodzie możemy również dostrzec kilka przytulnych leżaków o nowoczesnej formie, wykonane z drewna. Zastosowano je również w powtarzających się płotkach oraz ścieżce. Użyto również innego naturalnego materiału - kamienia, do okalających rabatę murków. Materiały z tworzyw sztucznych, nie konweniowałoby z nasadzeniami imitującymi naturę.        
W ogrodzie dominują linie proste, co przy tak stworzonych kompozycjach i użytych materiałach, powoduje, że linie te zacierają się, utrzymując jednak nadaną mu formę i charakter. Proste linie powtórzono również w drewnianych płotkach. 
Kompozycje w tym ogrodzie są lekkie, wyważone i stonowane. Brakuje również roślin, które dominowałyby nad całością. Wszystko idealnie się ze sobą przeplata, przez co nasz wzrok płynnie przebiega przez cały ogród, nie zatrzymując się na zbędnych akcentach. Rośliny mają naturalne formy, wręcz bardzo zbliżone do tych występujących na łąkach czy w runie leśnym, również kolory kwiatów nie burzą tej harmonii. Nie ma także zdecydowanych kontrastów,  wpływających na nas pobudzająco. Zastosowano trzy kolory - biel, niebieski i róż - których różne odcienie powodują, że kompozycja nie jest monotonna a zarazem ich konsekwencja wprowadza ład i porządek.
Za odpoczynek odpowiada również to co wyczuwamy, czyli zapach. Zastosowanie roślin o kwiatach wydzielających dość mocne i zdecydowane zapachy, mogłoby działać na nas drażniąco i wręcz zniechęcałoby nas do odpoczynku w ich pobliżu. Jo zastosowała Rosa o delikatnym zapachu, który powinien przyjemnie i subtelnie rozchodzić się w ich pobliżu po ogrodzie. Rośliny występujące w tym ogrodzieAlchemilla mollis (Przywrotnik ostroklapowy); Anthriscus sylvestris (Trybula leśna); Aquilegia 'White' (Orlik); Briza media (Drżączka średnia); Centranthus 'Alba' (Ostrogowiec); Chaerophyllum hirsutum roseum (Świerząbek orzęsiony); Cistus 'Alan Fradd' (Czystek); Cistus monspeliensis; Delphinium 'Pink Sensation' (Ostróżka); Digitalis albiflora (Naparstnica); Digitalis 'Excelsior'; Elaeagnus 'Quicksilver' (Oliwnik); Epimedium; Erigeron karvinskianus (Przymiotno Karwinskiego); Euphorbia 'Martinii' (Wilczomlecz); Foeniculum (Fenkuł); Geranium phaeum 'Album' (Bodziszek żałobny); Geranium phaeum 'Samobor'; Geranium plenum 'Album'; Geranium sanguineum 'Album' (Bodziszek czerwony); Geranium sanguineum 'Silver Queen'; Gillenia trifoliata (Gillenia trójlistna); Iris 'Tropic Night' (Irys); Linum perenne (Len trwały); Lychnis 'White Robin' (Firletka); Myrtus (Mirt); Nepeta 'Walkers Low' (Kocimiętka); Paeonia 'Sarah Bernhardt' (Piwonia); Pimpinella major rosea (Biedrzeniec wielki); Polemonium 'Purple Rain' (Wielosił); Salvia 'May Night' (Szałwia); Rosa 'Our Beth' (Róża); Rosa 'Nelsons Pride'; Rosa 'Macmillan Nurse'; Silene fimbriata; Stipa tenuissima (Ostnica cieniutka); Styrax japonicus (Styrak japoński); Thalictrum 'Elin' (Rutewka); Viburnum Opulus plicatum 'Mariesii' (Kalina koralowa); Verbascum 'Cotswold Beauty' (Dziewanna); Westringia fruticosa

Moja propozycja na rabatę w stylu ogrodu Jo Thompson z roślin dostępnych w naszym kraju.

Tworząc tą rabatę inspirowałem się przede wszystkim ogrodem Jo Thompson ale również przy jej tworzeniu, zastosowałem i skomponowałem rośliny z kompozycji, którą stworzyłem we własnym ogrodzie. Pozostała więc Rosa, Stipa, Geranium, Salvia 'May Night', którą można zastąpić wyższą odmianą 'Caradonna'. Digitalis purpurea na mojej rabacie zastępuje Verbascum (Dziewanna) o morelowych kwiatach. Anthriscus sylvestris 'Ravenswing' można zastąpić Achillea millefolium (Krwawnik pospolity). Do kompozycji można również dodać Lavandula angustifolia (Lawenda wąskolistna), lub jej odmianę 'Alba'. 


Roślinność:

Geranium sanguineum 'Album' (Bodziszek czerwony)
Stipa tenuissima 'Pony Tails' (Ostnica cieniutka)
Alchemilla molis (Przywrotnik ostroklapowy)
Salvia nemorosa 'Caradonna' (Szałwia omszona)
Digitalis purpurea (Naparstnica purpurowa)
Nepeta x faassenii (Kocimiętka)
Rosa 'Aspirin Rose' (Róża)
Hosta 'Undulata Erromena' (Funkia)
Anthriscus sylvestris 'Ravenswing' (Trybula leśna)


Źródła:
http://jothompson-garden-design.co.uk/
http://blog.lauraashley.com/at-home/glamping-at-chelsea-flower-show/
http://oxoniangardener.co.uk/chelsea-flower-show-2013-stop-the-spread-10820/
http://flowerona.com/wp-content/uploads/2012/02/A-Celebration-of-Caravanning-Garden-by-Jo-Thompson-Chelsea-2012.jpg
http://flowerona.com/wp-content/uploads/2012/02/A-Celebration-of-Caravanning-Garden-by-Jo-Thompson-Chelsea-2012-Image.jpg
http://www.flickr.com/photos/nursekimlondon/7267983176/
http://www.flickr.com/photos/mngyver/7296603918/
http://www.rhs.org.uk/Shows-Events/RHS-Chelsea-Flower-Show/2012/Gardens/Garden-directory/Celebration-of-Caravanning
http://www.flickr.com/search/?q=Celebration+of+Caravanning