Translate

2013/06/10

Show it's time to start

"Każda sztu­ka jest naśla­dowa­niem natury"... Tym cytatem chciałbym rozpocząć swój pierwszy wpis na tym blogu. O czym będzie on tak naprawdę? O naturze? O życiu wedle jej praw? Poniekąd tak, ale nieważne jest ile wiemy o niej, jaki mamy stosunek do niej, tylko czy potrafi z niej korzystać - MĄDRZE. Dlaczego szukamy wyrafinowanych, nietypowych rzeczy skoro wystarczy tylko obejrzeć się dookoła i można ujrzeć coś naprawdę cenniejszego. Trzeba tylko umieć patrzeć. Nauczmy się więc doceniać to co mamy. 

Chciałbym każdym kolejnym wpisem przybliżyć Wam ogrody, które wedle moich odczuć uważam za dzieło człowieka, dążącego do stworzenia miejsca wypoczynku, kolejnego salonu naszego domu. Miejsca, które tworzy z otaczającym krajobrazem całość. Nie ma być jego kopią lecz łącznikiem pomiędzy człowiekiem a naturą. Staram się szukać więc ideałów, które potrafią mocne, geometryczne i ciężkie bryły budynku, a z drugiej strony płynność, lekkość i tajemniczość natury powiązać w harmonijną całość. 

Będę starał się Wam przedstawić ogrody naturalistyczne, rośliny jakie w nim występują oraz zaproponować własne kompozycje odpowiadające układowi danego ogrodu, bazując na roślinach radzących sobie w naszym klimacie.


Tom Stuart-Smith - Chelsea Flower Show 2010





To nowoczesny i zarówno romantyczny, delikatnie dziki ogród. Geometryczny i ekscentryczny pawilon zaprojektowany przez znanego architekta Jamie Fobert, kontrastuje z naturalistycznym nasadzeniem, które składa się praktycznie z samych bylin. Dostrzegamy w nim mnóstwo faktur, od gładkiej stali, nierównej powierzchni kamienia po korę brzóz i liście bylin. Możemy również dostrzec harmonię i układ, który ogród zawdzięcza żywopłotowi z nieregularnych bukszpanowych kul, które tworzą szkielet ogrodu. Akcentami natomiast są białe Naparstnice purpurowe. Pozostałe byliny pełnią rolę wypełnienia oraz ozdóbek. Ogrodzenie z kamienia naturalnego nawiązuje do faktury pni brzóz czarnych. Meble, które znajdują się w pawilonie zostały zaprojektowane przez samego Toma Stuart-Smith. Dominującymi barwami w tym ogrodzie jest biel oraz skromnie dodana żółć i niebieski. Nasadzenia z bylinami mogą sprawiać wrażenie chaosu ale każda roślina została posadzona w dobrze przemyślanym miejscu. Występuje w nim również tak ważna w ogrodzie konsekwencja gatunkowa. Niewątpliwą gwiazdą tego ogrodu jest bylina Cenolophium denudatum, dorastająca do metra wysokości. 




Rośliny występujące w tym ogrodzie



Aconitum 'Ivorine' (Tojad); Angelica archangelica (Arcydzięgiel); Anthriscus sylvestris (Trybula leśna); Aquilegia alpina (Orlik alpejski); Aquilegia 'Krystall'; Aruncus aethusifolius (Parzydło blekotolistne); Asarum europaeum (Kopytnik pospolity); Astrantia major 'White Giant' (Jarzmianka większa); Cenolophium denudatum; Deschampsia cespitosa (Śmiałek darniowy); Dicentra formosa 'Aurora' (Serduszka piękna); Digitalis purpurea f. albiflora (Naparstnica purpurowa); Epimedium youngianum 'Niveum'; Epimedium rubrum; Euphorbia cornigera; Euphorbia palustris (Wilczomlecz błotny); Euphorbia wallichii; Geranium himalayense 'Gravetye' (Bodziszek himalajski); Geranium phaeum 'Album' (Bodziszek żałobny); Geranium sylvaticum 'Mayflower' (Bodziszek leśny); Geum 'Lemon Drops' (Kuklik); Gillenia trifoliata (Gillenia trójlistna); Hakonechloa macra; Hosta 'Devon Green' (Funkia); Iris sibirica 'Blue King'; Iris sibirica 'Gulls Wing'; Iris sibirica 'Shirley Pope'; Iris sibirica 'Perry's Blue'; Iris sibirica 'Snow Queen' (Irys syberyjski); Matteuccia struthiopteris (Pióropusznik strusi); Molinia caerulea subsp. arundinacea 'Transparent' (Trzęślica modra); Thalictrum delavayi 'Album'




Moja propozycja na rabatę w stylu ogrodu Toma Stuart-Smith z roślin radzących sobie w naszym klimacie. 



Roślinność: 

Digitalis purpurea (Naparstnica purpurowa)
Buxus sempervirens (Bukszpan wieczniezielony)
Iris sibirica 'Perry's Blue' (Irys syberyjski)
Aquilegia alpina (Orlik alpejski)
Achillea millefolium (Krwawnik pospolity)
Alchemilla molis (Przywrotnik ostroklapowy)
Astrantia major 'Alba' (Jarzmianka większa)
Geranium phaeum 'Album' (Bodziszek żałobny)



Żródła:
http://victoriasbackyard.blogspot.com/2010_05_01_archive.html
http://www.carrotsandkids.com/chelsea-flower-show/
http://blogs.crocus.co.uk/chelseaflowershow/laurent-perrier/page/11/
http://thegardenwanderer.blogspot.com/2010_06_01_archive.html